^Do góry

  • Krajowa Sekcja Kolejarzy NSZZ "Solidarność"

    Krajowa Sekcja Kolejarzy NSZZ „Solidarność” reprezentuje interesy pracownicze członków NSZZ „Solidarność” zatrudnionych w grupie PKP oraz w innych podmiotach gospodarczych związanych z transportem kolejowym.

  • Krajowa Sekcja Kolejarzy NSZZ "Solidarność"

    Historia kolejowej Solidarności stanowi integralną część dziejów całego ruchu Solidarność. Sekcja jest też zrzeszona w Europejskiej Federacji Pracowników Transportu (European Transport Workers Federation) z siedzibą w Brukseli. .

  • Krajowa Sekcja olejarzy NSZZ "Solidarność"

    Krajowa Sekcja Kolejarzy NSZZ "Solidarność" – część zawodowa centrali związkowej - Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, zrzeszająca pracowników wszystkich spółek kolejowych, wchodzących w skład grupy PKP lub wywodzących się z niej.

15 grudnia, w wieku 98 lat, zmarł Kazimierz Piechowski, uciekinier z obozu Auschwitz, Honorowy Obywatel Miasta Tczewa.

Kazimierz Piechowski urodził się 3 października 1919 r. w Rajkowach. Od najmłodszych lat był związany z Tczewem, gdzie przed wojną aktywnie działał w Związku Harcerstwa Polskiego.

Gdy wybuchła wojna, Piechowski chciał uciec z kraju i przez Węgry dostać się na Zachód, by walczyć za ojczyznę. Został schwytany, uwięziony i ostatecznie trafił do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie otrzymał numer 918.

Po dwóch latach zdecydował się na ucieczkę z obozu. Ucieczka rozpoczęła się 20 czerwca 1942 r. Kazimierz Piechowski wraz z trzema innymi więźniami włamali się do magazynu mundurów i broni, wykradli samochód i uzbrojeni wyjechali z terenu obozu. Piechowski, przebrany w mundur oficera nie posiadał żadnych dokumentów, a ucieczkę umożliwiła mu biegła znajomość języka niemieckiego. Była to jedna z najbardziej brawurowych ucieczek z KL Auschwitz w dziejach tego obozu.

Czytaj więcej...

Boże Narodzenie 2017

23926665 829737833872275 453020610326648396 o

23916392 829501930562532 8145858622160514103 o

mob474Nastał czas uroczystych obchodów patronalnego dnia opiekunki kolejarzy, Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej – kobiety pięknej, mądrej i szlachetnej. W centrum naszych obchodów było tradycyjnie modlitewne spotkanie na Jasnej Górze, które zgromadziło pracowników nie tylko spółek Grupy PKP, ale także przewoźników prywatnych i samorządowych oraz emerytów, rencistów i ich rodziny. Tradycyjnie też, z okazji Święta Kolejarza – które jest świadectwem uznania dla wysiłku wszystkich pracowników spółek kolejowych – spotkaliśmy się z tymi, których wysiłek na rzecz rozwoju polskiej kolei został dostrzeżony i doceniony, a dowodem tego są przyznane odznaczenia państwowe i resortowe.

Życzę Koleżankom i Kolegom solidarności i determinacji w działaniu na rzecz polskiej kolei. Życzę, by nasze wspólne zabieganie o godne warunki życia i kolejarskiej służby przynosiło rozwiązania satysfakcjonujące pracowników. Życzę Wam wszystkim, a także Waszym najbliższym błogosławieństwa naszych patronów – św. Katarzyny Aleksandryjskiej, św. Rafała Kalinowskiego i bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego, zdrowia, spokoju i pomyślności, zadowolenia z wykonywanej pracy, satysfakcji z działalności związkowej. Jeszcze raz gratuluję otrzymanych wyróżnień.

Henryk Grymel

Informujemy, że dostępne są zdjęcia z uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych i odznak resortowych zasłużonym pracownikom spółek kolejowych - członkom NSZZ "Solidarność" z okazji Święta Kolejarza.

Poniżej linki do dysku ze zdjęciami. Zdjęcia można pobrać i jeśli zajdzie potrzeba udostępnić link chętnym do pobrania:

https://drive.google.com/open?id=1yIaSsVRmb1vmXotjoRRXnacjD2eB-psP
https://drive.google.com/open?id=1meE4jkw7tjEsU31YD8o1ujkfkDmwuhC9

Autor zdjęć: Przemysław Noworzyń

solidarnosc b2

 

Krajowa Sekcja Kolejarzy NSZZ "Solidarność" informuje, że wzorem lat ubiegłych przekazane zostaną nieodpłatnie wszystkim organizacjom zrzeszonym w KSK, kalendarze plakatowe.

Wysyłkę kalendrzy według poniższego rozdzielnika zamierzamy rozpocząć po 15.11.2017 r.

ROZDZIELNIK - otwórz


Publikacja1

Informujemy, że uzupełnione wnioski kandydatów do odznaki honorowej "Zasłużony dla Kolejnictwa" zostały pozytywnie zweryfikowane przez ministerstwo.
Minister Infrastruktury i Budownictwa nadał odznaki następującym osobom:
1) Bieńko Lucyna
2) Gula Ewa
3) Skała Ewa
4) Szafrańska Kazimiera
5) Sztaba Jacek
6) Terpiłowski Jerzy

DSCN5200Po ubiegłorocznej akcji małopolskich kolejarzy z NSZZ „Solidarność”, którzy pikietowali pod hasłem „kolej na KOLEJ”, nadszedł czas na następną, tym razem pod hasłem „Lepsza kolej w Małopolsce”. Pikieta została zorganizowana przez Regionalną Sekcję Kolejarzy NSZZ „Solidarność” w dniu 23 października 2017 r. przed Urzędem Marszałkowskim w Krakowie. Termin i miejsce zostały ustalone na czas sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Pikieta była przede wszystkim protestem przeciwko polityce Marszałka, który ewidentnie faworyzuje swojego przewoźnika Koleje Małopolskie, dyskryminując drugiego operatora jakim jest Spółka Przewozy Regionalne. W jej trakcie przemawiali szefowie zakładowych organizacji NSZZ „Solidarność”: Ireneusz Dynowski z Przewozów Regionalnych, Marek Baczyński z ZLK N. Sącz, petycję odczytał Wojciech Bułat z ZLK Kraków. Głos zabrali także goście: Wojciech Grzeszek, przewodniczący Małopolskiej „Solidarności”, który namawiał władze samorządowe do znalezienia kompromisu aby każdy z przewoźników był zadowolony, Henryk Grymel, przewodniczący Krajowej Sekcji Kolejarzy wyraził stanowisko Sekcji, aby powstał jeden mocny, narodowy przewoźnik zdolny konkurować z zagranicznymi przewoźnikami, którzy będą mogli wjechać na polskie tory po roku 2020.

Czytaj więcej...

Komisja Krajowa NSZZ Solidarność zorganizowała konferencję nt. układów zbiorowych pracy. To kontynuacja sierpniowej debaty "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Dziś punktem wyjścia do dyskusji jest artykuł 20 ustawy zasadniczej, mówiący o społecznej gospodarce rynkowej. W Konferencji udział wziął przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ "Solidarność", Henryk Grymel.

Prawa zapisane w Kodeksie pracy to tylko minimum przyzwoitości. Dopiero układy zbiorowe pracy są podstawą prawdziwej partycypacji pracowniczej. NSZZ „Solidarność” będzie o nie walczyć, bo dziś art. 20 Konstytucji RP realizuje tylko część wskazanej w nim idei społecznej gospodarki rynkowej, tę dotyczącą wolności działalności gospodarczej. W części społecznej jest to zapis martwy – mówił Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda inaugurując 17 października w Warszawie konferencję pt. „Układy zbiorowe pracy – drogą do społecznej gospodarki rynkowej”.

Czytaj więcej...

1 16211Krajowa Sekcja Kolejarzy NSZZ "Solidarność" informuje, że w dniach 14 - 15 listopada 2017 r. w Hotelu "GRAND" w Częstochowie, ul. Drogowców 8 odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych dla zasłużonych pracowników spółek kolejowych - członków NSZZ "Solidarność".

Uroczystość rozpocznie się 14.11.2017 o godz. 16.00. Od godz. 13.00 uczestnicy uroczystości mogą kwaterować się w hotelu GRAND, a od 13.30 zapraszamy na obiad w hotelowej restauracji.

Czytaj więcej...

Publikacja1

Znalezione obrazy dla zapytania emerytury kolejowePoniżej zamieszczamy opinię prawną sporządzoną na zlecenie Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ "Solidarność" dotyczącą kwestii interpretacji zmian w art. 50 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Celem opinii było wyjaśnienie czy w związku ze zmianą od 01.10.2017 w art. 50 ww. ustawy, osoby pracujące na kolei, a spełniające do końca 2008 r. wymogi wynikające z art. 40 tejże ustawy, mogą przejść na emeryturę kolejową (tzn. mężczyźni w wieku 60 lat, kobiety w wieku 55 lat).

Opinia prawna - kliknij

PlakatZbliża się czas XXXIV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kolejarzy na Jasną Górę. Pielgrzymka rozpocznie się w sobotę 4 listopada konferencją w Bazylice Jasnogórskiej o godz. 18.00 a zakończy w niedzielę 5 listopada 2017 r.

Podobnie jak w latach poprzednich zostaną uruchomione pociągi pielgrzymkowe na zasadach przejazdu z roku ubiegłego, cena około 45,00 zł za bilet tam i z powrotem dla wszystkich chętnych.

W niedzielę 5 listopada procesyjne wejście pocztów sztandarowych na Szczyt Jasnej Góry z Alei Najświętszej Maryi Panny. Zbiórka o godz. 10.00 przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Odpowiedzialny za sprawy pocztów jest Stanisław Kokot tel. 698 689 699.


W tym roku Msza św. radiowa z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie będzie sprawowana w dniu 12 listopada o godz. 9.00.

DSCN4721 1Już po raz XV, w sobotę 9 września 2017 r. odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka kolejarzy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach. Rozpoczęła się ona w pobliskim Sanktuarium, Świętego Jana Pawła II, gdzie po odmówieniu Litanii do św. Jana Pawła II, kolejarze procesyjnie przeszli do Miłosierdzia. Czterech kolejarzy w mundurach niosło figurę Matki Bożej Fatimskiej. W ten sposób uczczono jubileusz 100 – lecia objawień fatimskich, który obchodzimy w bieżącym roku. Pielgrzymi idąc rozważali tajemnice Różańca Świętego. Drugim etapem pielgrzymki była Droga Krzyżowa, pod przewodnictwem ks. Jana Kleszcza – Duszpasterza Kolejarzy z Wrocławia, z rozważaniami Męki Pańskiej.

Czytaj więcej...

DSCN4879 Kopiowanie15 września 2017 r. w Barcicach k. Starego Sącza odbył się 18 Turniej Piłki Nożnej o Puchar Przewodniczącego Regionalnej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność". Patronat nad imprezą sprawowała Krajowa Sekcja Kolejarzy, Region Małopolski, BWT „Koltur” oraz Wolna Droga i Tygodnik Solidarność.

W turnieju wzięło udział 13 kolejowych drużyn z Krakowa, Rzeszowa, Nowego Sącza (w tym Newag S.A.), Katowic i Dąbrowy Górniczej, łącznie ponad 230 zawodników. Na dwóch boiskach, w ciągu 8 godzin rozegrano 26 meczów, a zwycięzcy musieli wystąpić w 6 meczach. W imprezie, wzięło udział ponad 500 kolejarzy.

Czytaj więcej...

Solidarność protestowała przeciwko ingerencji Komisji Europejskiej fot.M.Żegliński


To była pierwsza demonstracja zorganizowana przez NSZZ Solidarność przeciwko zapowiedziom Komisji Europejskiej o próbach nacisku na rząd Beaty Szydło w sprawie obniżenia wieku emerytalnego. – Jeśli będzie potrzeba, to pojedziemy protestować do Brukseli. Nie poddamy się – zapowiada Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

Czytaj więcej...

Nr. 1W sierpniu 2017 r. uczestniczyłem w wyprawie wysokogórskiej na Kaukaz (zorganizowanej przez profesjonalną agencję wyspecjalizowaną w organizacji wypraw na najwyższe góry ziemi), której celem było wejście na dwa pięciotysięczniki Kazbek i Elbrus, leżące w górach Kaukazu. Kazbek znajduje się na terytorium Gruzji w rejonie miejscowości Kazbegi (obecnie Stepancminda). Elbrus znajduje się na terenie Rosji, kilkadziesiąt kilometrów dalej.

Wraz z 11 osobowym zespołem, podczas podejścia pod Kazbek, nocowaliśmy w namiotach przy dawnej radzieckiej stacji meteorologicznej, nazywanej w środowisku górskim Stacją Meteo. Znajduje się ona na wysokości ok. 3 600 m. pod szczytem Kazbek, górującym ponad 1 400 m. wyżej. W okolicy stacji na kamienistym ogromnym wypłaszczeniu rozbitych było wtedy ponad 60 namiotów, wśród których znajdował się obóz polskich ratowników medycznych – w ramach wolontariatu pilnowali oni bezpieczeństwa w rejonie szczytu i na przylegającym do niego lodowcu Gergeti.

Czytaj więcej...

Copyright © 2013. Sekcja Krajowa Kolejarzy NSZZ "Solidarność"  Rights Reserved.